
Upaj si videti!
Prepoznavanje znakov in preprečevanje nasilja nad otroki
Projekt Dare2see je sofinanciran s strani programa Erasmus+ Evropske unije.

O PROJEKTU
Projekt Dare2see je nastal v okviru prizadevanja za ozaveščanje o pojavih nasilja nad otroki ter predvsem za njihovo boljše zaznavanje in preprečevanje v okviru vzgojno izobraževalnega sistema. Nasilje nad otroki (pretežno v družinskem okolju) je pereč družbeni problem, ki ga naslavljajo že mnoge študije, knjige, izobraževanja, akcije in delavnice. Informacij o tej problematiki in tudi o možnostih ukrepanja je precej, a rezultati dosedanjih izobraževanj izkazujejo nekakšno nemoč ali neučinkovitost z vidika dejanske spremembe v aktivnem prepoznavanju in ukrepanju v primerih zaznave nasilja nad otroki.
Dare2see, ki že v imenu nosi poziv »Drzni si videti!«, je bil zato zasnovan kot projekt oblikovanja programa usposabljanja za strokovne delavce v VIZ, ki si za svoje izhodišče postavlja natanko vprašanja te neučinkovitosti in nezmožnosti: Zakaj je nasilje nad otroki težko videti, prepoznati, ob njem ustrezno ukrepati in predvsem doseči spremembo? Kaj nas kot strokovne delavce v VIZ pri tem omejuje in onemogoča? Kaj lahko proti temu naredimo in predvsem, kako?
Splošni cilj usposabljanja Dare2See je zato mobilizacija raznoterih moči v posameznem vzgojno-izobraževalnem okolju, ki bi poleg informacij o nasilju nad otroki in spoznavanja njegove pojavnosti prinesla predvsem skupno refleksijo o zagonetnosti te problematike in globoko notranjo zavezo k aktivnemu vztrajanju v akciji navkljub številnim morebitnim oviram.
Ozadje projekta:
Projekt je bil razvit v letu 2020 v sodelovanju s partnerji iz Hrvaške in Srbije, na osnovi zaznanih podobnih potrebah:
- Poleg zagotavljanja vzgoje in izobraževanja so vrtci in šole odgovorni tudi za varstvo in dobro počutje otrok. Vrtec in osnovna šola bi morala biti okolje, v katerem so prepoznani znaki nasilja in zlorabe otrok, in v katerem pride do ustreznega posredovanja v teh primerih.
- Zaposleni v vrtcih in v osnovnih šolah so celo zakonsko zavezani k odkrivanju zlorabe in/ali zanemarjanja otrok ter k sprožitvi postopkov za zaščito otrok (SLO: Zakon o preprečevanju nasilja v družini, HR: Zakon o varstvu pred nasiljem v družini, SRB: Zakon o izobraževanju).
- Vendar pa strokovni delavci nimajo ustreznega znanja, spretnosti in kompetenc za prepoznavanje znakov nasilja in/ali zlorabe ter znanja o tem, kako ravnati, ko naletijo na sum zlorabe in/ali nasilja nad otrokom.
Cilji
Splošni cilji projekta:
- Krepitev profila pedagoških poklicev
- Izboljšanje strokovne in splošne usposobljenosti vzgojiteljev, učiteljev, ravnateljev in svetovalnih delavcev v osnovnih šolah in vrtcih
- Prispevanje k zmanjšanju sekundarne viktimizacije zlorabljenih otrok
Specifični cilji projekta:
- Razviti programe usposabljanja in učna gradiva za zaposlene v VIZ na področju prepoznavanja zlorabe in zanemarjanja otrok; ter ustreznega ravnanja ob zaznanih primerih.
Ciljne skupine:
- Vzgojitelji in vzgojiteljice
- Učitelji in učiteljice
- Svetovalni delavci in svetovalne delavne v vrtcih in osnovnih šolah
- Ravnatelji in ravnateljice vrtcev in osnovnih šol
- Študenti in študentke Pedagoške fakultete v Ljubljani
Glavne aktivnosti / rezultati
- Podrobna analiza izobraževalnih potreb vseh ciljnih skupin
- Razvoj programov usposabljanja ter učnih materialov za vsako ciljno skupino
- Pilotna izvedba usposabljanj
- Evalvacija pilotnih usposabljanja
- Finalizacija programov in učnih materialov
- Širjenje projektnih rezultatov
IZVAJALCI PROJEKTA:
Nosilec projekta:
Univerza v Ljubljani, Pedagoška fakulteta, Kardeljeva ploščad 16, SI – 1000 Ljubljana
Kontakt:
Univerza v Ljubljani, Pedagoška fakulteta, Kardeljeva ploščad 16, SI – 1000 Ljubljana
Vodja: dr. Janez Krek
E-mail: janez.krek@guest.arnes.si,
Tel: +386 1 5892 258
Partnerji projekta:
European Forensic Agency d.o.o. Beograd – Vračar, Petrogradska 4/2, RS – 11000 Beograd
Osnovna Škola Svetozar Miletić, Nemanjina 25, RS – 11080 Beograd
Hrabri telefon, Trg svibanjskih žrtava 1995. br 2, HR – 10000 Zagreb
Dječji Vrtić Drniš, Antuna Mihanovića 2, HR – 22320 Drniš
Pridruženi partnerji: